Fransa’da neo-Nazi polis açığa alındı

Fransa, mesajlaşma servisi Telegram’dan camiler ile Müslümanlara, siyahilere ve Araplara yönelik saldırı planlayan neo-Nazi sohbet gruplarının ifşasının ardından bir polisin, bu gruplarla iltisaklı olduğu gerekçesiyle açığa alındığı iddia edildi. AA’nın aktardığına göre, Valoi-d’Oise bölgesindeki Francoville’de bir polisin görevi, söz konusu gruplar arasında olduğunun tespit edilmesiyle askıya alındı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in hiçbir polis ve jandarmanın bu gruplarla ilişkili olmadığı yönündeki açıklamalarının aksine, neo-Nazi gruplar arasında birçok jandarma ve polisin olduğu ifade ediliyor.

Tajmaat isimli Twitter hesabı camiler ile Arap, Müslüman ve siyahlara yönelik saldırı çağrılarının yer aldığı 20 kadar Telegram grubunu ifşa etmişti. Hesabın paylaştığı ekran görüntülerinde, FRDeter neo-Nazi oluşumu mensuplarının bulunduğu Telegram gruplarında kullanıcıların ırkçı yorumlar ve şiddet çağrıları yaptığı görülüyordu.

TELEGRAM’DAN GRUPLARIN KAPATILMASI İSTENDİ

Bazı kullanıcılar da kendilerini neo-Nazi gruplarla iltisaklı polisler veya askerler olarak tanımlıyordu. Paylaşılan ekran görüntülerinde, 13 Nisan’da Lille kentinde camiye iftar vaktinde saldırı için kaç kişinin hazır olduğu soruluyordu. İçişleri Bakanı Darmanin, ifşaattan sonra Telegram’dan söz konusu gruplarının kapatılmasını istemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir